Get Adobe Flash player
baner-kanada-3
sg
baner-arcana
Spis treści
Długosz Rembrandtem
Strona 2
Wszystkie strony
l-rembrantem03.jpgPrzez kilka dni gościł w stolicy Bawarii znany krakowski bard, poeta i aktor Leszek Długosz wywołując prawdziwą „długoszomanię” wśród monachijskiej Polonii. Pojawił się niespodziewanie w Centrum Kultury Polskiej w Monachium, dwa dni przed swoim recitalem, na otwarciu wystawy młodego fotografika Michała Pasicha „Pejzaż z portretami”.

Wystawa szokuje. Na pierwszy rzut oka Rembrandt. Ogromne portrety w starych ramach, szaty sprzed prawie 400 lat, lecz twarze jakże znajome. W postacie z obrazów Rembrandta wcielili się bowiem krakowscy aktorzy. Zaskoczony widz przeciera więc oczy przy portrecie Jerzego Stuhra w turbanie udającego „Mężczyznę w stroju orientalnym” (1635), Anny Dymnej jako Betsabe z 1633 roku, czy Jana Frycza ujętego na podobieństwo „Uczonego” namalowanego przez Rembrandta w 1631 roku.
W tej sytuacji lepszego od Leszka Długosza przewodnika po wystawie nie można było sobie wyobrazić. Wszyscy bowiem sportretowani to przecież jego dobrzy znajomi, przyjaciele nawet. Gość z Krakowa oprowadzał więc nas po swoim podwórku zdradzając przy okazji pikantne szczegóły z życia znanych Krakowian („ta, to druga żona tamtego”, „a ten codziennie chodzi po mojej ulicy”).
Obok licznie przybyłej Polonii oraz niemieckich gości wrenisaż zaszczycił swoją obecnością konsul Królestwa Holandii, odnosząc się z wielkim poczuciem humoru do tak frywolnego spolszczenia nieśmiertelnych płócien swego wielkiego rodaka.
Wystawa doszła do skutku dzięki współpracy Konsualtu RP w Monachium z Galerią Doroty Kabiesz (kurator wystawy) z Berlina, a gospodyniami wieczoru były panie konsul - Elżbieta Sobótka, Grażyna Strzelecka i Aneta Berdys.
Wystawę można oglądać do 13 kwietnia.
Kulminacyjnym punktem pobytu w Monachium legendy Piwnicy pod Baranami Leszka Długosza był oczywiście jego recital, który odbył się dwa dni poźniej, 16 marca, w reprezentacyjnych salach konsulatu generalnego. Zainaugurował on Salon Polski, który – zgodnie z zapewnieniem konsul generalnej Elżbiety Sobótki – stanie się regularnym wydarzeniem kulturalnym otwierającym poszczególne pory roku.
Na tą szczególną okazję wypożyczono markowy fortepian, a rangę imprezy podnosili przybyli z Polski parlamentarzyści.

Kilka słów o bohaterze wieczoru:
Leszek Długosz urodził się 18 czerwca 1941 w Zaklikowie na Lubelszczyźnie gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące. Od 1959 roku mieszka w Krakowie.
Piosenkarz, poeta, kompozytor, pianista, a także aktor. Absolwent Wydzialu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. W czasie studiów współpracował z Teatrzykiem Piosenki UJ "Hefajstos". W latach 1965-78 związany był jako autor i wykonawca z kabaretem "Piwnica pod Baranami". W 1979 r. przebywał w Paryżu na stypendium artystycznym rządu francuskiego. Zagrał w filmach "Trzecia cześć nocy" i "Na srebrnym globie" (reż. A. Żuławski). Od 1978 występuje z własnymi recitalami w kraju i za granicą. Laureat nagrody artystycznej Krakowa. W podyplomowym Studiu Artystyczno- Literackim przy Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi warsztaty poetyckie.

W swoim dorobku posiada słuchowiska, szereg programów poetycko - muzycznych radiowych i telewizyjnych. Autor kilkunastu tomików poetyckich, między innymi: ''Lekcje rytmiki'' (1973),''Lekkie popołudnie'' (1989), ''Gościnne pokoje Muzyki'' (1992), ''Z tego co jest'' (1996) i ''Dusza na ramieniu'' (2002) - wybór wierszy i piosenek wraz z płytą. Opublikował też kilka autorskich płyt.